כתף קפואה

מצב של כתף קפואה מסמן לנו שהבעיה עמוקה וכרונית והתפתחה מבעיות קלות של הכתף שלא טופלו כראוי, בעיות שהמטופל יכל לסבול עד שלב מסויים ולכן, כרנאה גם לא התייחס אליהן כראוי. בעיות כגון בעיה בחוליות הצוואר, דלקת שלא טופלה, שרירים תפוסים, מתיחה אקוטית של רצועות ושרירי הכתף, קרע חלקי או מלא של הגידים בכתף, הסתיידויות ועוד.

בשלב מוקדם, כתף קפואה מונעת תפקוד תקין, יש כאב נודד אשר מוחמר בלילה – מדיר שינה, או מעיר מתוך שינה. המטופלים בדרך כלל התקשו להרים את היד למעלה/הצידה/אחורה בשל הגבלת טווחי תנועה, יחוו כאבים חדים או המומים. הרמת משאות ומשקלים תהפוך לקשה וכואבת. 

במקרים רבים ינתנו משככי כאבים ונוגדי דלקות כמו אטופן או ארקוקסיה – אלה תרופות חזקות ויש להן השפעה חזקה על הכבד, קיבה וכליות. התרופות הללו יכולות להקל אבל הגוף יסתגל אליהם ובהרבה מקרים הן לא יספיקו כדי להעלים את הדלקת. טיפלתי בהמון מקרים שהטיפול בדלקת לא הושלם כראוי ואנשים נשארו עם הכתף הקפואה במשך שנים ואף עשורים עם כאב והגבלה בטווחי התנועה.

שיטות טיפול יעילות לטיפול בכתף קפואה
דיקור סיני, כוסות רוח וטווינא – עוזרים לטפל בדלקת ובחסימה שנוצרה בכתף. החסימה דומה לסתימה של צנרת מים בבית. על ידי הנעת הערוץ/צינור התקוע אפשר לשחרר אותו ולשפר את הזרימה, דבר שיוביל לסילוק הדלקת ויעודד החלמה. בעזרת עיסוי או טווינא(עיסוי סיני), כוסות רוח, חימום, תנועות כמו סיבובים של הכתף והמרפק, לחיצה על נקודות דיקור(אקופרסורה) ודיקור הנקודות, ניתן לטפל ולפתור את הבעיה.

המלצות
אם הינכם סובלים מכתף קפואה, רצוי שתמשיכו להשתמש בה למרות הכאבים וההגבלה בטווחי התנועה, ככל שתתמידו לעשות תנועות מעגליות לקדימה ואחורה, הרמת היד קדימה, הצידה ואחורה – אתם תימנעו היווצרות של הידבקויות מפרקים, חוסר יכולת לבצע תנועות מסוימות כמו להניח יד מאחורי הגב, להסתרק, להדק חגורה, להתלבש ולנעול נעליים. חשוב לדאוג שהכתף והיד נשארים פעילים!

כמו כן, אפשר לחמם את האיזור, את השכמה ואת הכתף מכל הכיוונים, כנ"ל לגבי העורף – החימום ישפר את התנועה ויעזור לשחרר את השרירים, ישפר את זרימת הדם ויעזור לאיזור להחלים יותר טוב.

במידה ומדובר על אנשים מבוגרים, רצוי לעשות זאת בהתייעצות, במצבים מסויימים החום יכול להחמיר את הכאב לאור העובדה שיש חוסר של דם בגוף או בעיות נוספות.